Goście

Odwiedza nas 1167 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Wpływ preparatu Aminoflor na liczbę i jakość sadzonek truskawki oraz ich wartość plonotwórczą (2007)

Jolanta Lisiecka, Mikołaj Knaflewski

Badania, których celem była kompleksowa ocena wpływu preparatu Aminoflor, będącego hydrolizatem białka zwierzęcego, na liczbę i jakość sadzonek truskawki oraz ich wartość plonotwórczą, zostały prowadzone w latach 2006-2007 w Stacji Doświadczalnej Katedr Wydziału Ogrodniczego "Marcelin" Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu. Aminoflor stosowano w trakcie tworzenia sadzonek, ich ukorzeniania, a następnie w uprawie na owoce.

Badania podzielono na trzy wyszczególnione poniżej zadania, w których użyto najpowszechniej stosowaną w uprawie w pomieszczeniach holenderską odmianę deserową ‘Elsanta’.

Zadanie I. Wpływ Aminofloru na liczbę i jakość sadzonek pozyskanych z roślin matecznych truskawki.

Zadanie II. Wpływ Aminofloru na ukorzenianie i jakość sadzonek doniczkowych truskawki.

Zadanie III. Wpływ Aminofloru na wczesność, wielkość i jakość plonu owoców truskawki.

Zadanie pierwsze i trzecie realizowano w nieogrzewanej szklarni a drugie
w nieogrzewanym tunelu foliowym.

Wpływ stosowania Aminofloru w trzech etapach uprawy truskawki: tworzenia sadzonek, ich ukorzeniania oraz uprawy na owoce był na ogół słaby. Najsilniejszy był wpływ preparatu na wielkość sadzonek w trakcie ich ukorzeniania, a do pewnego stopnia także w trakcie ich tworzenia na stolonach. Aminoflor nie miał jednakże wpływu na plonowanie truskawki. Wbrew oczekiwaniom, preparat nawet zastosowany sześciokrotnie nie wpłynął na zawartość chlorofilu w liściach truskawki.